KTR-Polska Sp. z o.o. tel. 12 268 00 66, 12 267 28 83, 530 376 793, email: ktr@sprzegla.eu   biuro czynne: poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00

MINEX®-S od SA 75/10 do SE 165/24 PEEK


 

Charakterystyka wyrobu

 • brak strat powodowanych prądami błądzącymi, w wyniku
  wykonania osłony separującej z tworzywa PEEK
 • niska podatność na uszkodzenia, niewielka masa, łatwa obsługa
 • optymalne rozwiązanie przy małych wymaganiach co do temperatury
  oraz odporności na ciśnienie (do 130°C, do 16 bar)
 • zakres momentu obrotowego od 10 do 390 Nm
 • brak konieczności chłodzenia sprzęgła
 • wysoka sprawność energetyczna
 • moment obrotowy przy doborze może ulec zmniejszeniu o ok. 10 - 15 %
 • odpowiednie do pracy “na sucho”

 

Opis sprzęgła

Sprzęgło MINEX®-S wykorzystuje pole magnetyczne wysokiej jakości magnesów stałych, do przeniesienia momentu obrotowego bez jakiegokolwiek kontaktu mechanicznego wirników sprzęgła.

W pompach oraz mieszalnikach umożliwia odseparowanie przestrzeni roboczej od atmosfery. Przy krytycznych mediach jakimi są np. kwasy, oferuje pewne uszczelnienie, chroniąc przed poważnymi wyciekami.

Na życzenie, KTR przygotuje specjalne rozwiązania w połączeniu z istniejącymi elementami hydrauliki KTR wg potrzeb klienta. W związku z tym istniejące układy hydrauliki można łatwo modyfikować stosując sprzęgła MINEX®-S.

Budowa i działanie

Sprzęgło zawiera wirnik zewnętrzny i wirnik wewnętrzny. Wirnik zewnętrzny posiada wysokojakościowe magnesy trwałe umieszczone biegunami naprzemian po jego wewnętrznej stronie, analogiczne magnesy znajdują się również w wirniku wewnętrznym. Wirnik zewnętrzny standardowo znajduje się po stronie napędu, magnesy są przyklejone na obwodzie od wewnątrz wirnika. Magnesy wirnika wewnętrznego, znajdującego się od strony napędzanej, rozmieszczone są cylindrycznie w jego wnętrzu aby zminimalizować szczelinę powietrzną i hermetycznie zamknięte.

Gdy zmontowane sprzęgło pozostaje w spoczynku bieguny “N” i “S” magnesów obydwóch wirników są umieszczone dokładnie naprzeciw siebie naprzemiennie, a pole magnetyczne jest symetryczne.
Gdy wirniki są skręcone względem siebie, linie sił pola magnetycznego ulegaję zmianie, w ten sposób jest przenoszony moment obrotowy przez szczelinę powietrzną. Obydwa wirniki obracają się synchronicznie względem siebie, zachowując stały kąt skręcenia.

Jeśli zostanie przekroczony dopuszczalny moment obr. i dopuszczalny kąt skręcenia, sprzęgło przestaje przenosić moment obrotowy. W taki sposób MINEX®-S zapewnia zabezpieczenie przeciążeniowe. Po usunięciu przyczyny przeciążenia (np. uszkodzonego łożyska), wirniki można zsynchronizować i uruchomić napęd ponownie.

Szczelność

Głównym elementem sprzęgła MINEX®-S jest również osłona separująca, przykręcana do kołnierza strony napędzanej i oddzielająca od siebie wirniki - wewnętrzny i zewnętrzny. Redukuje to do minimum wibracje podczas pracy i gwarantuje szczelną separację medium od otoczenia. Uszczelka płaska lub typu oring, eliminuje potrzebę dynamicznego obciążania części uszczelniających.


Materiał PEEK nie generuje strat w postaci prądów wirowych, dzięki czemu moment obrotowy podczas doboru sprzęgła można zmniejszyć o 10 do 15%. Ponieważ nie następuje również wytwarzanie ciepła podczas pracy sprzęgła z osłoną separującą z materiału PEEK, doskonale nadaje się ona do pracy “na sucho”, czyli w aplikacjach takich jak pompy próżniowe, sprężarki lub napędy wentylatorów, a także mieszadła, instalacje wytwarzania PU, itp.


W zależności od rozmiaru, sprzęgła MINEX®-S z osłonami wykonanymi z materiału PEEK mogą być stosowane przy ciśnieniach do 16 bar i temperaturach do +130 ° C.